business

Grupa docelowa jako najważniejszy element strategii marketingowej

16 Dec 2015

Będę może nudny, ale uważam, że dobre rozpoznanie grupy docelowej, co jest podstawą kotlerowskiej wizji strategii marketingowej, staję się podstawą dobrze przeprowadzonych działań reklamowych. Ważne jest by nie tylko dobrze rozpoznać faktyczny segment klientów, ale także jego predyspozycje, czy zapatrywania na działania reklamowe, gdyż może stać się to podstawą sukcesu lub porażki marki na rynku.

Niezmiernie istotnym jest kwestia dobrego sprecyzowania, kto istotnie jest odbiorcą naszego produktu. Paradoksalnie, dużo trudniejsze jest to w internecie, gdzie potencjalnie mamy dostęp do szeregu konsumentów, co do których możemy przypuszczać, jakie są ich predyspozycje. No właśnie, przypuszczać. Okazuje się bowiem, że społeczność intenetowa cechuje się swoimi prawami, często sprzecznymi z powszechnym dość poglądem jej dotyczącym i preferencji, jakie spodziewamy się znaleźć. Trzeba zatem uważnie badać nie tylko grupę docelową, ale i jej faktyczne zapatrywania na treść jaką chcemy jej zaprezentować.

Dobre ustalenie preferencji osób, to proces segmentacji, który powinien stać się podstawą każdego planowanego działania.

Można uznać, że proces ustalania grupy docelowej jest niezmiernie ważny w każdej strategii marketingowej. Dobre ustalenie preferencji osób, to proces segmentacji, który powinien stać się podstawą każdego planowanego działania.Mamy ku temu oczywiście szereg narzędzi, ale kluczem jest śledzenie osób należących do grupy docelowej oraz ustalanie, jakie argumenty są decydujące na ich wybory w procesie podejmowanych decyzji zakupowych. Target naszych przyszłych działań powinien być sprecyzowany pod kątem potrzeb, sposobu doboru produktów, a nawet wpływania na markę i ochoty ku temu. Kryteria takie jak płeć, wykształcenie, miejsce zamieszkanie, zarobki, czy predyspozycje, wedle których jest podejmowany wybór – wydają się być oczywistymi i standardowymi w procesie projektowania strategii, a pozwolę sobie uznać, że jest to jeden z najważniejszych obecnie elementów kampanii.

Dla przykładu pozwolę sobie wskazać kilka dobrych działań podejmowanych przez firmy na tym etapie planowania działań marketingowych. Na przykład State Bicycle Company – firma sprzedająca rowery i akcesoria rowerowe. Mała firma, która zastosowała skuteczną kampanię na portalu Facebook.com dobierając odpowiedni target. Ich grupą docelową stali się hipsterzy, których zidentyfikowali na podstawie ich gustów muzycznych – co z kolei wymagało dokładnych badań założonej grupy. Sprawdzono osoby, które w serwisie społecznościowym polubiły określone zespoły muzyczne typu Arcade Fire czy M83. Poszukiwano też osób zainteresowanych produktami konkurencji wskazanej firmy.

Untitled1

 

State Bicycle są też obecni na Instagramie, gdzie zaobserwować można dużą aktywność ich fanów. Co również przekłada się na interakcje i decyzje zakupowe.

 

Untitled2

 

Dobre sprecyzowanie grupy docelowej, mimo że po dość zaskakujących kryteriach stało się podstawą sukcesu firmy i jej pracy promocyjnej. Podobnie jak Lefty’s San Francisco – sklep z akcesoriami dla osób leworęcznych. Ich przykładowe produkty to przybory szkolne dla dzieci czy przyrządy kuchenne. Leworęczni to bardzo specyficzna i niszowa grupa. To ta nisza, która jeszcze potrzebuje zapełnienia i daje szansę na sukces firmy. Lefty’s bazują na reklamie PPC w Googlach. Dzięki temu są praktycznie w pierwszych wyszukiwaniach w wyszukiwarce i nie muszą się martwić o rentowność swojego biznesu.

 Untitled3

 

Untitled4

Podobnie jak Maybelline. Maybelline to firma kosmetyczna, której zresztą nie trzeba przedstawiać. Chcieli jednak zdobyć swoich klientów w Malezji, promując nowy błyszczyk „Baby Lips Electro Pop”. Stworzyli oni kampanię na Instagramie, na którym mieli być obecni ich potencjalni klienci. Do promocji zaprosili malezyjskich influencerów. Poniżej zasada konkursu dla użytkowników Instagrama.

Untitled5

 

Konkurs prowadzony równocześnie przez oficjalny profil Maybelline i malezyjskie influencerki zdobył wielką popularność. Ponad 700 razy użyto hasztag #daretoneon, a kampania dzięki dobremu doborowi grupy docelowej dotarła aż do 300 000 osób.

 

Untitled6

 

Może zatem potrzeba dobrej segmentacji wydaje się być banałem, ale bez wątpienia jest podstawową potrzebą każdej strategii marketingowej. Odpowiedni dobór grupy odbiorców staje się podstawą sukcesu prowadzonych działań reklamowych. A jednocześnie pójście po najmniejszej linii oporu i jedynie przypuszczanie, kto nimi może być, może okazać się nie tylko problematyczne co przyczynić się do porażki zaplanowanych działań. Zatem warto na ten proces zwrócić uwagę i nie uciekać od niego.

Related articles

Browse all